DOĞUM SONRASI CİNSEL YAŞAM

DOĞUM SONRASI CİNSEL YAŞAM

Cinsellik temelde duyguya dayalı bir eylemdir. Yalnızca cinsel organların değil tamamıyla bütün bedenin ve aklın da devrede olduğu bir süreçtir. Sağlıklı bir cinsel yaşam evliliğin yürümesi için gerekli önemli bir unsurdur. Doğum sonrası cinsellik ile ilgili olarak bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Her anne doğum sonrasında hormonal değişikliklerden dolayı cinsel isteksizlik yaşayabilir. Bu kadınlar için normal bir durumdur. Hamilelik süresince ilk üç ayda düşük riski varsa by süreçte ve hamileliğin son ayında cinsel ilişki doktorlar tarafından önerilmez. Yalnızca riski durumlar haricinde hamilelikte cinsel ilişki için bir engel yoktur. Fakat hamilelik boyunca çiftler bebeğe zarar verebilir endişesiyle ilişkiden uzak durabilirler. Bebeğe zarar verme durumu aslında psikolojiktir. Yaşanılan cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Anne adayında meydana gelen fizyolojik ve hormonal değişiklikler de cinsel isteği azaltabilir. Erkekteki bebek ve anne ile ilgili endişeler eşinden uzak durmaya yol açabilir.

 

Lohusalık Döneminde Cinsel İlişki

Lohusalık döneminde cinsel ilişki yasaktır. Doğum sonrası dönemde kadınlar psikolojik, fizyolojik ve sosyal açıdan bir takım değişiklikler yaşarlar. Normal ve ya sezaryen doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde hamileliğe bağlı bütün değişiklikler gider ve normale döner.

Lohusalık sonrasında kadınların cinsel isteksizliklerinin nedenleri aşağıdaki gibidir;

     Kadının cinsel ilişki sırasında yeniden ağrı hissedeceğini düşünmesi

     Kadının kendini kasması

     Bebeği ile ilgili çekinceleri

     Uykusuzluk

     Yorgunluk

     Ruhsal anlamda endişeli olması, kaygı ve korku durumları

     Süt salgılanmasını sağlayan prolaktin hormonu

     Vajinal kuruluk

     Östrojen hormonunun azalması

Cinsel İstek Ne Zaman Normale Döner ?

İlk aylar hassas ve ağrılı olabilir. Bu durum normaldir. Doğum sonrası cinselliğin bağlı olduğu faktörler; yorgunluk, hormonal nedenler, emzirme, doğum şekli, annenin sağlık durumu, doğum kesisi ve dikişlerdir.

Doğum sonrasında cinsel isteksizliği artıran faktörler; vajinal kuruluk, uyarılmanın azalması, memelerde aşırı hassasiyet, süt gelmesi ve ilişki sırasında ağrı duyulmasıdır. Normal doğum sonrasında vajinada esneme, gevşeme ve idrar kaçırma gibi sorunlar da olabilir. Bu sorunlar da cinsel ilişkiyi etkileyebilir. Ayrıca kadınlar genital bölgelerinde görüntü bozukluğundan endişelenebilirle ve estetik kaygıları olabilir. Yalnızca kadınlar da değil, erkeklerde de eşindeki doğum sonrası fiziksel ve ruhsal değişikliklere bağlı olarak cinsel isteksizlik olabilir. Bundan dolayı uyarılması ve boşalma sorunu yaşamaları gayet normaldir.

Etiketler: DOĞUM SONRASI CİNSEL YAŞAM
Eylül 11, 2019
Listeye dön