BEBEKLERDE İSİLİK

BEBEKLERDE İSİLİK

Sıcakların yaklaşması ile birlikte isilik problemi geri dönmeye başladı. Daha çok bebeklerde rastlanan isilik kızarık, kabarcık ve döküntülerden oluşuyor. Peki bebeklerde isilik nasıl geçer? Bu yazımızda isiliği önleyen yöntemleri bulabilirsiniz. İşte bebeklerde isiliğin tedavisi...

İsilik nedir?

Bebeğin yüzünde; alın, yanaklar, gözkapakları ve burunda oluşur. Ayrıca, vücudun kıvrım bölgelerinde, bez nedeniyle bel ve göbek bölgelerinde de sıkça rastlamak mümkündür. Önlemi alınmadığında vücudun heryerini kaplayabilir. Kızarık, kabarcık ve döküntülerden oluşan isilik, birkaç gün ya da haftalarca sürebilir.

Bir bebeğin cildi yetişkinlerinkinden farklı özellikler taşır ve özellikle ilk aylarda çok hassastır.
Bebeklerin cildi ince, duyarlı ve daha az yağlıdır. Bebeğin cildindeki ter bezi kanalları olan gözenekler,çeşitli şekillerdeki isilik ya da sıcak döküntülerine neden olacak biçimde kolaylıkla tıkanabilir.

Ter salgısının deri altında kalmasından oluşan bu kabarcık ve döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir. Düzenli bakım ile, genelde birkaç gün içinde kaybolması beklenen isilik rahatsızlığı bulaşıcı değildir.

Koltuk altları, kasıklar, boyun ve ense; dar ya da kalın giyisiler nedeniyle daha çok terlemekte ve uzun süre nemli kalmaktadır. Bebekler giydirilirken hava şartları ve bulunduğu ortam mutlaka dikkate alınmalıdır. İsiliği ortaya çıkaran etkenler arasında en çok rastanan nedeni, bol nemlendirici kullanma ve pamuklu olmayan giysilerdir.

Bebek ateşli bir hastalık geçirdiğinde ya da ateşi düştükten sonra da isilik ortaya çıkabilir. Çeşitli mantar vakaları da isiliğe ve döküntüye neden olabilir. Cildinde egzama ya da ciddi döküntü varsa mutlaka doktora götürülmelidir.

 

BEBEKLERDE İSİLİK HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLÜR?

İsilikler genellikle göğüs ve karın bölgesinde, kol ve bacakların bükülen kısımlarında ve kalça gibi nemli bölgelerde daha sık görülür. Genellikle 3-4 gün içinde kaybolurlar ancak gerekli önlemler alınmazsa tekrarlayabilir özelliktedirler. Çok kalın ve sıkı giydirilen bebeklerde, aşırı terlemeleri ve bu terin gözenekleri tıkaması sonucu kış aylarında da bebeklerde isilik oluşabilir. Yetişkin insanlara göre bebeklerin gözeneklerinin daha küçük olması isilik oluşumunu kolaylaştıran etkenlerin başında gelir. Bebeği terli bırakmak, çok sık yıkamamak da isiliğin meydana gelmesinde önemli bir etkendir. Bebekler giydirilirken hava şartları ve bulunduğu ortam mutlaka dikkate alınmalıdır. Bunun dışında bebeklerde isilik oluşumunda sık rastlanan etkenler arasında bol nemlendirici kullanma ve pamuklu olmayan giysiler giydirme de görülmektedir. Bebek ateşli bir hastalık geçirdiğinde ya da ateşi düştükten sonra da isilik ortaya çıkabilir.

Bebeklerde isilik nasıl geçer?

-Sıcak havada bebeğinizi serin tutun.
-Kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının.
-Çok fazla nemlendirici kullanmaktan kaçın.
-Bebeğin altını sık sık değiştirin.
-Bel lastiği sıkı olan naylon külot giydirmekten kaçının.
-Bebeğinizin terli kalmasını engelleyin.
-Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetler giydirin.
-Bebek sıcak ve havasız ortamlarda tutulmamalıdır.
-Kışın yattığı odanın aşırı sıcak olmasından kaçınılmalıdır
-İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe mutlaka her gün duş aldırın.
-Eğer dışarıya çıkacaksanız bebeğinizi gölgede tutun. Siperli bir bebek arabası ya da bir şemsiye
kullanarak bunu yapabilirsiniz.
-Eğer isilik oluşmuşsa tahrişli bölgeye soğuk bir bez koyun sakın ovmayın, soğuk bez birkaç dakika
o bölgenin üzerinde kalmalı ve bebeğin cildini serinletmelidir.
-Belirtiler arasında kabarcıklardan sıvı ya da irin sızması, yüksek ateş ya da hastalığı işaret eden bir
durum olabilir.

BEBEKLERDE İSİLİK OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI

Sıcak havalarda bebeğinizi serin tutacak ve teri emecek pamuklu giysiler tercih edin. Bebeğinize kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının. Nemlendirici kremleri yeterli miktarda kullanmaya, aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Bu konudaki yeterli miktarı size aylık kontrolleriniz sırasında çocuk hastalıkları hekiminiz belirtecektir. Bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Bel lastiği sıkı olan naylon külotlar giydirmekten kaçının. Bebeğinizin terini sık sık kontrol edin ve terli kalmasını engelleyin. Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetlerle giysilerini değiştirin. Bebeğinizi sıcak ve havasız ortamlardan korumaya çalışın. Beşiğini kalorifer, ısıtıcı yanına taşımayın. Bu hem bebeğin güvenliği için tehlikelidir hem de isilik oluşumunu artırır. Bebeğinizi aşırı sıcak odada uyutmamaya özen gösterin. İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe yapılabilecek en etkili tedavi şekli mutlaka her gün duş aldırmaktır. Bebeklerde isilik oluşumunu önlemek için sıcak ve güneşin tam tepede olduğu zamanlarda dışarıya çıkacaksanız siperli bir bebek arabası ya da bir şemsiye kullanmayı tercih edin.

 

Etiketler: BEBEKLERDE İSİLİK
Eylül 11, 2019
Listeye dön