Bebek Bezi

Bebek Bezi

Bebek Bezi

Bezin sıkılığını kontrol etmek gerek

Bebeğinizin altına temiz bezi yerleştirin. Her iki ucunu da eşit olacak şekilde yan taraflardan çekin. Bezin esnek bantlarını sırayla yapıştırın. İşaret parmaklarınızı bezin içine sokarak bezin sıkılığını kontrol edin. Eğer parmaklarınız bezin içinde rahat hareket etmiyor ve bezi açtığınızda bebeğinizin kasıklarında ve bacak arkasında kızarıklık oluyorsa, bezi olması gerektiğinden sıkı bağlıyorsunuz demektir. Son olarak, esnek yan bantların kıvrık kısımlarını da elinizle dışarı çıkarın.

Alt değiştirirken bebeğinizi yalnız bırakmayın

İlk aylarda bebeğiniz sadece sütle beslendiğinden genelde emzirme sırasında sıvı gibi kaka yapacaktır. Alt temizliğini kaynamış ılımış içme suyu içine konulan pamuklar kullanılarak yapabilirsiniz. Bebek büyüyünce ıslak mendil, sonrasında ise bol su ile yıkayarak alt temizliği yapabilirsiniz.

Bebeğinizin altını değiştirirken, özellikle yüksek bir yerdeyse onu bir an olsun yalnız bırakmayın, hiç beklemediğiniz bir anda bebeğiniz dönebilir, düşebilir.

Bebeklerdeki pişiğin sebebi genellikle bebeğin altının uzun süre ıslak ya da kakalı kalmasıdır. 6 ve 8. aylar arasında, bebeğin katı gıdayla tanışmasını takiben pişik olma ihtimalinde artış olur. Beslenme düzeni ve yediği yiyecekler, kullanılan ilaçlar da pişiğe sebebiyet verebiliyor.

Bebeğinizin kilosuna göre uygun bebek bezini seçin. Küçük bebek bezleri bebeğinizin bacaklarını ve karnını sıkıp hareket etmesini engelleyebileceği gibi, büyük bebek bezleri de sızıntı yapabilir.

Erkek ve kız bebeklerin altı farklı şekilde temizlenmeli

Bebeğinizin altını silerken önce en temiz noktadan, kasıklardan başlayın. Sonra bacak aralarını temizleyin. Bebek erkek ise, penisi kökten uca doğru, her defasında yeni bir ıslak pamuk kullanarak silmek gerekiyor. Sonra testis torbalarının ince derisi ve en son bacaklar iki yana ayrılıp kaldırılarak en son popo temizliği yapılmalı.

Kız bebeklerde vulva dudakları her defasında ıslatılmış pamuk ile yukarıdan aşağıya doğru silinerek temizlenmeli. Bu temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu hijyen sağlamak için klitorise bastırmamak.

Eğer bebek genital organı temizlenirken baskı uygulanırsa erken uyarılmış olur ve bu hazzı tekrarlamak için oturduğu yerde sallanma ve sürtünme gibi hareketler yapabilir. Yanlış alt temizliği bebeklerin cinsel kimliklerini çok erken keşfetmelerine sebep olabilir.

 

Etiketler: Bebek Bezi
Kasım 04, 2019
Listeye dön